recept: A kenyérsütés A-tól Z-ig, Kifőzde
A kenyérsütés A-tól Z-ig
Ennek a dokumentumnak a kiinduló oldalát itt találod: http://www.kifozde.hu

Ez az oldal valamikor egy amerikai szerveren jelent meg (geocities.com/Wellesley/2031/k0.html) és változtatás nélkül emeltem át a Kifőzdébe. Ezt azért tettem, mert annyira jó volt a tartalma, és az idõk folyamán eltűnt a netről, mint a ´Nagy szalámi oldal´, ami szintén egy alapmű volt.

De mielőtt belemélyednénk a kenyércsinálásba, két nagyon fontos dologra szeretném felhívni a figyelmet, ami az alábbi recepteknél nincs kellően részletezve:

1. Ahol a receptek élesztőt is adnak a tésztához, tegyünk bele úgynevezett öregtésztát!
Ezt Limara oldalán megtalálhatod (http://limarapeksege.blogspot.com/2008/11/regtszta-tulajdonkppen-vletlennek.html). Ha beleteszel 25 dkg öregtésztát, a kenyér ´életre kel´, sokkal-sokkal szebb és finomabb lesz, de ilyenkor 1 dkg-val kevesebb élesztőt adj a kenyérhez, mint amit a recept előír.

2. A kenyeret az első kelesztés után meg kell formázni,
hogy ne legyen idomtalan és ne csússzon szét sütéskor. Természetesen ezt is megtalálhatod pompás fázisfotókkal illusztrálva Limaránál, akinél nagyon érdemes szétnézni, mert rengeteg, szebbnél-jobb sütnivalója van.
(A Chef megjegyzése: a formázás csak akkor lehet tökéletes, ha nem lisztezzük be a tésztát.)




Következzék hát a sok finom kenyér:


Készült: dr. Zackel Erna: Süssünk otthon (Mezőgazdasági Kiadó Kft) című könyve alapján.
Érdemes megszerezni a könyvet is, mely 43 oldalon valóságos tanulmányt tartalmaz a tésztakészítés alapjairól az alapanyagoktól a sütés közben lejátszódó folyamatokig.


Burgonyás kenyér I.

Hozzávalók: 1 kg finomliszt, 30-40 dkg főtt, áttört burgonya, 3 dkg só, 4 dkg élesztő, 5-6 dl víz, 5 dkg olvasztott zsír, 1 evőkanál cukor, 1 evőkanál tejpor.
A burgonyát kis kefével alaposan megtisztítjuk, megmossuk és héjában, sós vízben puhára főzzük. (Sóra azért van szükség, hogy a burgonya héja főzéskor ne repedjen szét.) A puhára főzött burgonyát meghámozzuk és még melegen áttörjük. Hagyjuk kihűlni; és utána a langyos átszitált liszttel egy nagyobb méretű tálban összedolgozzuk. Az élesztőt 1 dl vízzel, a cukorral és a tejporral összekeverjük és kelni hagyjuk 10-15 percig. Ezután ráöntjük a burgonyás lisztre és összedolgozzuk a megkelt élesztővel. Vízben feloldjuk a sót, fokozatosan hozzáöntjük a liszthez és megkezdjük a dagasztást. A dagasztás végén a tésztába beledolgozzuk az olvasztott zsírt. Akkor lesz jó a tészta, ha kezünkről és az edény oldaláról könnyen elválik, és az állománya közepesen kemény.
A tésztából cipót formázunk, a tetejét meglisztezzük, konyharuhával letakarjuk, közepesen meleg helyre tesszük és 60 percig kelesztjük. Ez után ismét átgyúrjuk, tetszés szerint formázzuk, előzőleg bezsírozott tepsibe helyezzük, majd 20 percig pihentetjük. Ez után vizes ecsettel lekenjük, 3-4 helyen késsel bevágjuk (9. ábra) és közepes erősségű tűzön 50-60 percig lassan sütjük.

Burgonyás kenyér II.

Hozzávalók: 50 dkg liszt, 50 dkg rozsliszt, 2 dkg élesztő, 10 dkg margarin, 5 dkg cukor, 1 dkg só, 10 dkg főtt áttört burgonya, 4-5 dl tej.
A burgonyát megfőzzük, melegen áttörjük a kétféle langyos átszitált liszttel, sóval, cukorral összekeverjük és tálba tesszük. Közben az élesztőt langyos cukros tejben megkelesztjük, és a lisztre öntjük. A többi tejet is hozzáadjuk és jól összekeverjük, majd az olvasztott margarint ráöntjük, és addig dagasztjuk, amíg sima tésztát nem nyerünk. Cipót formálunk belőle, letakarjuk, langyos helyen 1 órán át kelesztjük. A megkelt tésztát lisztezett deszkára borítjuk és könnyedén átgyúrjuk. Ízlés szerint formázzuk, kivajazott tepsibe helyezzük, olajjal megkenjük, 30 percig kelesztjük és előmelegített sütőben 50-60 percig sütjük.

Burgonyás kenyér III.

Hozzávalók: 35 dkg finomliszt, 50 dkg főtt, áttört burgonya, 1 dl tej, 1 dkg élesztő, 2 szem kockacukor, kevés só, 2 evőkanál. olívaolaj .
Az élesztőt langyos, cukros tejben megkelesztjük, a burgonyát meghámozzuk és egészben puhára főzzük, melegen áttörjük, hagyjuk kihűlni. A lisztet átszitáljuk, hozzáadjuk a sót, a megkelt élesztőt, és közepes keménységű tésztát dagasztunk. Az olajat közben ráöntjük és beledolgozzuk. Ha kész, a tésztát - ízlés 'szerint forrázzuk, zsírozott, lisztezett sütőlapra helyezzük. Letakarva, meleg helyre tesszük és 1,5 órán át kelesztjük. A megkelt tészta felületét 2-3 helyen megvágjuk. Előmelegített sütőben, közepes melegben 50-60 percig sütjük. Közben néhányszor vízzel bepermetezhetjük.

Búzakenyér

Hozzávalók: 2 kg rétesliszt, 2 dkg élesztő, 2 dkg só, langyos víz. A lisztet mély dagasztótálba szitáljuk, a közepén mélyedést képezünk. Az élesztőt 5 dl langyos vízben feloldjuk és. beleöntjük a mélyedésbe. Kevés lisztet szórunk rá, letakarjuk és 3 órán át kelesztjük. Közben a sót kevés vízben feloldjuk, a lisztre öntjük és a megkelt élesztővel összekeverjük. Majd annyi vizet adunk hozzá, hogy lágy tésztát nyerjünk. Addig dagasztjuk, amíg a tészta könnyűszerrel le nem válik a kézről és hólyagos nem lesz. Az így elkészített tésztából veknit vagy cipót formálunk, amit lisztezett tepsibe teszünk, 60 percig hagyjuk kelni, és 220 °C-os forró sütőben 60 percig sütjük.

Búzakenyér szász módra

Hozzávalók: 1 kg liszt, 2 dkg cukor, 3 dl tej, 1-1,5 dkg só, 5 dkg zsír, 4 dkg élesztő, egy tojássárgája.
Az élesztőt langyos cukros tejben megkelesztjük. A lisztet átszitáljuk és meleg helyre tesszük. A tejben feloldjuk a sót és, ráöntjük a lisztre. Összekeverjük, és hozzáadjuk a megkelt élesztőt az olvasztott zsírt és addig dagasztjuk, hogy a tészta sima és rugalmas legyen: Cipót formálunk belőle, felületét bezsírozzuk, és letakarva 1 órán át kelesztjük. Ha a tészta megkelt, átgyúrjuk, kizsírozott és lisztezett tepsibe rakjuk és 30 percig pihentetjük. A tészta felületét tojássárgájával bekenjük, és előmelegített sütőben 40-50 percig szép pirosra sütjük.

Fehér kenyér I.

Hozzávalók: 1 kg finomliszt, 4 dkg élesztő, 4-5 dl víz, 2 dkg só, 5 dkg olaj, 1 dkg cukor, 1 evőkanál tejpor.
1 dl langyos vízben feloldjuk a cukrot, a tejport, és az élesztőt belemorzsoljuk. Meleg helyen megkelesztjük. Az átszitált, langyos lisztet tálba öntjük, a sóval összekeverjük. Ha az élesztő megkelt, a tálban lévő lisztre öntjük, és először nyomkodjuk, majd apránként hozzáöntjük a vizet és az olajat, ezután simára dagasztjuk a tésztát. Cipót formálunk belőle, konyharuhával letakarjuk és 45 percig kelni hagyjuk. Utána óvatosan átgyúrjuk, és tetszés szerint tepsibe vagy sütőlapra helyezzük. 20-30 percig pihentetjük, majd felületét tejjel bekenjük, és előmelegített sütőben közepes erősségű tűzön 45-50 percig sütjük.

Fehér kenyér II.

Hozzávalók: 1 kg finomliszt, 4 dkg élesztő, 4 dkg cukor, 4 dl meleg tej, 5 dkg étolaj, 2 dkg só.
Az élesztőt kevés langyos, cukros tejben megkelesztjük. Nagyobb méretű tálba öntjük az étolajat, a sót, a maradék cukrot, és a megkelt élesztővel jól összekeverjük. Az átszitált lisztet és a meleg {30 °C-os) tejet fokozatosan adagoljuk, és favillával elkezdjük a tészta kidolgozását. Amikor már nehezen kezelhető a tészta, kézzel folytatjuk a dagasztást. A tészta állománya közepesen kemény legyen, olyan, hogy közben húzogatni lehessen a tál egyik oldalától a másikig. Alaposan kidolgozzuk, hogy felülete fényes, sima és hólyagos legyen. Ha ilyen, befejezzük a dagasztást, a tésztát letakarjuk, 60-70 percig kelesztjük. Az idő letelte után a tésztát a tálból lisztezett gyúródeszkára borítjuk, lazán átgyúrjuk, ízlés szerint formázzuk. Ezután kizsírozott, lisztezett tepsibe helyezzük, 35-40 percig meleg helyen tartjuk. Sütés előtt étolajjal megkenjük. Előmelegített, közepes erősségű sütőben 45-50 percig szép barnára sütjük.

Fehér kenyér gombával

Ha a fehér kenyér tésztáját gombával megtöltjük, nagyon kellemes készítményt kapunk. A megkelt tésztát lisztezett gyúródeszkára borítjuk, lazán átgyúrjuk, majd kétujjnyi vastagra nyújtjuk, és a gombás töltelékkel megkenjük. A megtöltött tésztát 60-70 percig kelesztjük, felületét a sütés előtt tojásfehérjével bekenjük. Előmelegített sütőben, közepes erősségű tűzön 60-80 percig sütjük. A tepsiben hagyjuk kihűlni. Frissen fogyasztva, felszeletelve teához kiváló ízű különleges étel. A gombás kenyeret jól lehet fagyasztani, egyben vagy szeletelve. A felmelegített kenyeret rövid időn belül el kell fogyasztani, mert a gomba gyorsan romlik.
Gombás töltelék I. Hozzávalók: 50 dkg gomba, 5 dkg petrezselyemzöldje, 10-15 dkg vöröshagyma, 1 kávéskanál pirospaprika, 1 dl étolaj, ízlés szerint majoránna, őrölt bors, só, 3 tojássárgája. A gombát megtisztítjuk, megmossuk, apróra vágjuk. A hagymát megtisztítjuk és ledaráljuk. Az étolajat megmelegítjük és üvegesre pirítjuk benne a hagymát, hozzáadjuk a gombát, megfűszerezzük. Ha a leve elfőtt, hozzátesszük a paprikát és a petrezselyemzöldjét. Hagyjuk kihűlni. A hideg gombához hozzákeverjük a tojássárgáját. Ezt a masszát rátöltjük a tésztára, óvatosan összegöngyöljük és zsírozott, lisztezett tepsibe helyezzük.
Gombás töltelék II. Hozzávalók: 20 dkg gomba, 10 dkg sárgarépa, 10 dkg petrezselyemgyökér, 5 dkg karalábé, 10 dkg vöröshagyma, ízlés szerint őrölt kakukkfű, őrölt bors, só, 5 dkg reszelt sajt, 10 dkg vaj . A zöldségféléket alaposan megmossuk, megtisztítjuk, lereszeljük és 5 dkg vajon kevés vízzel puhára pároljuk. A gombát, a hagymát megtisztítjuk, megmossuk, apróra vágjuk. A hagymát a vajon üvegesre pirítjuk, majd hozzáadjuk a gombát. Ha a leve elfőtt, összekeverjük a puha zöldségekkel; megfűszerezzük és hagyjuk az egészet kihűlni. Az így elkészített gombához hozzáöntjük a reszelt sajtot, jól összekeverjük. A kinyújtott tésztára terítjük, összegöngyöljük, zsírozott, lisztezett tepsibe helyezzük.

Fehér kenyér különleges ízesítéssel

Hozzávalók: 1 kg finomliszt, 5 dkg cukor, 1 mokkáskanál őrölt gyömbér, 3 dl tej, 1 dl meleg víz, 1 dkg só, kevés vaj, 4 dkg élesztő.
Az élesztőt és az őrölt gyömbért langyos, cukros tejes vízben összekeverjük, 15-20 percig kelni hagyjuk. Közben a lisztet mély tálba szitáljuk, hozzáadjuk a cukrot, a sót és a megkelt gyömbéres élesztőt. Annyi tejet és vizet adunk hozzá, hogy a tészta nagyon kemény és feszes legyen. Ha ragadós, akkor lisztezzük meg a tésztát. A tepsi méretétől függően 2 vagy 3 részre osztjuk. A tepsiket alaposan kizsírozzuk, kilisztezzük, és a tésztát belehelyezzük. 1-l,5 órán át letakarva hagyjuk kelni. Ha duplájára nőtt, akkor jó. Sütés előtt olvasztott langyos vajjal megkenjük, és előmelegített sütőben közepes tűzön 45-5O percig sütjük. Sütés közben a kenyeret 2-szer vízzel bepermetezzük. Ezt a tésztát nagyon jól lehet fagyasztani. Ha fagyasztani akarjuk, kelesztés előtt hosszúkásra vagy cipóra formázzuk és alufóliába csomagolva helyezzük a fagyasztóba. Sütés előtt 4-5 órával előbb kivesszük a fagyasztóból és meleg helyen megkelesztjük. Ezután ugyanúgy járunk el, mint a friss tésztánál.

Fokhagymás kenyér

Hozzávalók: 5O dkg liszt, 1 dl tej, l,5 dl víz, cukor, 2 tojás, 10 dkg napraforgóolaj, 3 dkg áttört fokhagyma, 1 evőkanál apróra vágott petrezselyemzöld, 1 mokkáskanál majoránna (elhagyható), 1 mokkáskanál só.
Az élesztővel, 1 dl langyos tejjel, kevés cukorral és kis mennyiségű liszttel kovászt készítünk, 15-20 percig kelesztjük. Közben a tojásokat a meglangyosított vajjal, az olajjal, a sóval és S dkg liszttel jól elkeverjük. Ezután összedolgozzuk a megmaradt liszttel, a többi vízzel és a megkelt kovásszal. Ha befejeztük a dagasztást, a tésztát konyharuhával letakarjuk és 60 percig kelesztjük, azután hozzáadjuk az áttört, pépesített fokhagymát, a fűszereket, óvatosan átgyúrjuk és kivajazott, keskeny, magas tepsibe helyezzük. A tészta tetejét tejjel bekenjük és széles pengéjű késsel bevagdossuk. Előmelegített, 220 °C-os sütőben SO-60 percig sütjük.

Francia kenyér

Hozzávalók: 1 kg finomliszt, 3 dkg élesztő, 2 dkg olaj, 3 dkg méz, 1 dkg só.
30 dkg langyos, átszitált liszthez adjuk az élesztőt, az olajat és a mézet. Jól összekeverjük és hozzáöntünk annyi vizet, hogy sör kovászt kapjunk. Az így elkészült kovászt félretesszük, és 1 órán át kelni hagyjuk. Ez után adjuk hozzá a megmaradt lisztet és annyi langyos vizet, hogy jól formálható lágy tésztánk legyen. A tésztát addig dagasztjuk, amíg hólyagos nem lesz és nem ragad a kezünkhöz. 20-30 percig pihentetjük, majd kiolajozott és lisztezett tepsibe téve tovább pihentetjük 15-20 percig. Ez után előmelegített, 220 °C-os forró sütőben 40-50 percig sütjük.

Fűszeres kenyér

Hozzávalók: 1 kg finomliszt, 5 dkg cukor, 4 tojás, 10 dkg vaj, 5 dkg élesztő, 2 dkg só, kb. 2-3 dl tejes víz 1:1 arányban, 1 mokkáskanál szerecsendió, 1 kávéskanál bazsalikom.
Az élesztőt langyos, tejes cukros oldatban megkelesztjük. A lisztet nagyobb méretű tálba szitáljuk, és a cukrot, az őrölt szerecsendiót, az őrölt bazsalikomot, a 4 egész tojást és az olvasztott vajat belekeverjük. Ez után a megkelt élesztővel és a szükséges mennyiségű tejes vízzel közepes keménységű tésztát dagasztunk. Ha kész, konyharuhával letakarjuk, meleg helyre tesszük, 1 órán át kelni hagyjuk. A megkelt tésztát lisztezett gyúródeszkára borítjuk, átgyúrjuk, megformázzuk. Lisztezett tepsibe rakjuk és 30 percre langyos helyre tesszük. Ez után megkenjük olajjal, majd előmelegített sütőben 1 órán keresztül lassú tűzön sütjük. Különleges, kellemes ízű kenyér.

Fűszeres rozsos kenyér

Hozzávalók: 50 dkg rozsliszt, 50 dkg búzaliszt, 5 dkg élesztő, 2 dkg cukor, 2 dl napraforgóolaj, 3-4 dl tej, 4 dkg só, 5 dkg vöröshagyma, 1-1 mokkáskanál petrezselyem, bazsalikom, őrölt kömény, majoránna, koriander.
Az élesztőt cukros langyos tejben 10-15 percig kelesztjük. Az átszitált liszthez hozzáadjuk a cukrot, a sót, az olajat, a megkelt élesztőt, és tejjel az egészet tésztává gyúrjuk. 45-50 percig meleg helyen kelesztjük. Közben a fűszereket ízlés szerint összeállítjuk és összekeverjük. A megkelt tésztát lisztezett gyúródeszkára helyezzük és két részre osztjuk. Az egyik részt félretesszük, a másik részt összedolgozzuk a fűszerekkel. Ezután a fűszeres tésztából rudat formálunk. A tészta másik felét kinyújtjuk és beletekerjük a fűszeres tésztát, és az egészből egy hosszabb veknit formálunk (ezzel elkerülhető, hogy a fűszerek megégjenek). Az így elkészített tésztát kilisztezett tepsibe helyezzük és 30 percig pihentetjük. Ez idő letelte után a tésztát tejjel bekenjük, és előmelegített sütőben 45-60 percig sütjük.

Graham-kenyér

Hozzávalók: 1 kg Graham-liszt, 30 dkg fehérliszt, 4 dkg élesztő, 10 dkg napraforgóolaj, kb. mokkáskanál õrölt kömény (ízlés szerint), 2 dkg só, 1,2 1 víz.
Az élesztőt 2 dl langyos vízben jól feloldjuk, és 10-15 dkg liszttel tejföl sűrűségű kovászt készítünk, majd langyos helyen 35-45 percig kelesztjük. Közben a kétféle lisztet megszitáljuk és az őrölt köményt hozzáadjuk. Amikor a kovász megkelt, a liszthez öntjük, összekeverjük, a langyos sós vizet fokozatosan adagoljuk és elkezdjük a dagasztást. Közben hozzáöntjük az előre lemért napraforgóolajat és simára dolgozzuk a tésztát. Fontos, hogy a tészta fakanállal könnyen keverhető legyen. Akkor kapunk jó kenyeret, ha a tészta jó lágy. Az így elkészített tésztát 30 percig pihentetjük, majd kivajazott vagy olajozott tepsibe rakjuk. 15-20 percig pihentetjük, előmelegített sütőbe helyezzük, közepes erősségen kb. 60 percig sütjük. A sütőben hagyjuk kihűlni, hogy a kenyér teteje puha legyen.

Graham-kenyér burgonyával

Hozzávalók: 40 dkg finomliszt, 50 dkg Graham-liszt, 10 dkg vaj, 10 dkg burgonyapehely vagy 25 dkg főtt, áttört burgonya, 3 dkg só, 3-4 dl tej, tojássárgája, a tetejére lenmag.
A megszitált langyos liszt közepébe mélyedést képezünk, és beleöntjük a langyos vízben feloldott élesztőt, majd letakarjuk és 60 percig kelni hagyjuk. Ha jó a kovász, akkor ráöntjük a burgonyapelyhet, a sót, a maradék lisztet, az olvasztott vajat és tejjel jól összedolgozzuk. Ezután a tésztát letakarjuk, 60 percig kelni hagyjuk. Ez idő (eltelte után átgyúrjuk, négy részre osztjuk és kisebb vekniket formázunk belőle, kizsírozott tepsibe tesszük, 30 percig kelesztjük, közvetlenül sütés előtt tojássárgájával bekenjük, lenmaggal megszórjuk. Előmelegített, közepesen meleg sütőben 25-30 percig sütjük.

Graham-kenyér búzacsírával

Hozzávalók: 1 kg Graham-liszt, 10 dkg búzacsíra, 10 dkg kukoricaliszt, 10 dkg zabpehely, 1 dkg élesztõ, 1 dkg só, 1 l langyos víz, 1 evõkanál lenmag, 5 dkg napraforgóolaj, 1 dkg méz.
Az élesztőt mézes, langyos vízben megkelesztjük. A zabpelyhet kávédarálón megőröljük. Ezután a különböző liszteket a búzacsírával, a sóval és a lenmaggal jól összekeverjük. Az élesztőt ráöntjük a lisztre, a langyos vízzel alaposan eldolgozzuk, és közben hozzáadjuk az olajat. Az így elkészült tésztát tálban 3-4 órán át langyos helyen megkelesztjük. Ez idő letelte után kiolajozott tepsibe tesszük, 30 percig pihentetjük, és közepesen meleg sütőben sütjük kb. 45-50 percig. Ha kész, a tepsiből óvatosan a kenyérvágó deszkára : kiborítjuk és tiszta konyharuhával letakarva hagyjuk kihűlni.

Húsvéti sonkáskenyér

Hozzávalók: 80 dkg finomliszt, 3 dkg élesztő, 5 dkg vaj, 4 dkg cukor, 40 dkg főtt, ledarált füstölt sonka, 3-4 dl tej, kevés só. Az élesztőt 1 dl langyos, cukros tejben 10-15 percig kelesztjük.
Az átszitált langyos lisztet, az olvasztott vajat, a sót és a megkelt élesztőt a maradék tejjel közepesen lágy tésztává összedolgozzuk. Ezután hozzáadjuk a ledarált sonkát és tovább dagasztjuk, amíg hólyagos nem lesz. A tésztát cipóvá formáljuk, nagyobb méretű tálba tesszük, letakarjuk és kb. 60 percig duplájára kelesztjük. A megkelt tésztát óvatosan átgyúrjuk, két részre osztjuk, hosszúkásra formázzuk, 20-30 percig pihenni hagyjuk. Közvetlenül sütés előtt felületét tojássárgájával bekenjük, és előmelegített sütőbe téve megsütjük. A tetejét időnként permetezzük meg vízzel. A sütés ideje 60 perc. Nagyon különleges, finom kenyérhez jutunk. Felhasználhatjuk szendvicsként, vajjal, vajkrémmel, ízlés szerint zöldpaprikával ízesítve. Hűtőben, alufóliába csomagolva 2 hétig is friss marad. Lefagyasztva hosszabb ideig tárolhatjuk.

Ízesített finom kenyér

Hozzávalók: 80 dkg finomliszt, 20 dkg búzacsíra, 4 dkg élesztő, 2 evőkanál méz, 4 dl 3:.1 arányú tejes víz, 1 dkg só, 1 mokkáskanál őrölt szerecsendió, 1 kávéskanál fahéj; 5 dkg mazsola, 5 dkg darabolt dió; kevés vaj, 1 dkg só, 1 tojás.
Langyos, mézes vizes tejben az élesztőt megkelesztjük. A lisztet mély tálba szitáljuk, hozzáadjuk a búzacsírát, az őrölt szerecsendiót, a fahéjat, a mazsolát, a darabolt diót és a sót. Az egészet . összekeverjük, majd a megkelt élesztőt ráöntjük és a vizes tejjel kemény tésztává gyúrjuk. A jól kidolgozott tésztát kizsírozott és lisztezett tepsibe rakjuk, 1-1,5 órán át meleg helyen kelesztjük. Akkor kelt meg jól a tészta, ha duplájára nőtt. Ez idő letelte után a tészta felületét egész tojással bekenjük, olvasztott vajat csurgatunk rá és előmelegített sütőben, közepes lángon 50-60 percig sütjük.

Káposztás kenyér

Hozzávalók: 1 kg finomliszt, 5 dkg élesztő, 2 evőkanál étolaj, 5-6 dl víz, 30 dkg pirított káposzta, 2 dkg só.
A lisztet kissé felmelegítjük. A közepén mélyedést képezünk, belemorzsoljuk az élesztőt, langyos vízzel elkeverjük. Adunk hozzá kevés lisztet, letakarjuk, és meleg helyen 30-40 percig kelni hagyjuk. Ez után hozzáadjuk a szép sárgára pirított káposztát, a sót és annyi vizet, hogy közepes keménységű tésztát kapjunk. Addig dagasztjuk, amíg az edény falától elválik, majd meghintjük liszttel, letakarjuk, és meleg helyen 60 percig kelesztjük. Ez után lisztezett gyúródeszkára borítjuk, lazán átgyúrjuk. Ízlés szerint formázzuk. Kizsírozott tepsibe tesszük és 30-40 percig ismét kelesztjük. A tészta felületét késsel megvágjuk, beolajozzuk, előmelegített sütőben, közepes melegen 50-60 percig sütjük.

Kárst (szegénykenyér)

Hozzávalók: 1 kg kukoricaliszt, 25 dkg búzaliszt, 3 szem kockacukor, 3 dkg élesztő, kevés só, 3 evőkanál napraforgóolaj, langyos víz.
Az élesztőt langyos, cukros vízben megkelesztjük. A kukoricalisztet átszitáljuk és mély tálba öntjük. A megkelt élesztőt, a sót, a búzalisztet összekeverjük és annyi langyos vizet adunk hozzá, hogy közepes keménységű tésztát kapjunk. A tészta kidolgozása közben adjuk hozzá a napraforgóolajat. Addig dagasztjuk a tésztát, amíg a kézről és a tálról egyaránt le nem válik. Ezután kiolajozott tepsibe tesszük és 60 percig kelesztjük. A megkelt tésztát előmelegített sütőben, közepes tűzön 60 percig sütjük.

Kolbászos kenyér

Hozzávalók: 1 kg finomliszt, 30 dkg szárazkolbász, 10 dkg zsír, 4 dkg élesztõ, 2 tojás, 2 dl tejföl, só, tej, 1 dkg cukor.
Az élesztõt langyos, cukros tejben megkelesztjük. Közben az átszitált lisztet a zsírral elmorzsoljuk. A tojást összekeverjük a tejföllel, beletesszük a megkelt élesztõt és a sót. A lisztet az ízesített élesztõs tejföllel jól összedolgozzuk, ha nem elég puha a tészta, tejet adunk hozzá. Állaga akkor jó, ha dagasztás közben .leválik a kezünkrõl és a felülete sima, fényes. Ezután a tésztát lisztezett gyúródeszkára helyezzük, kinyújtjuk és rászórjuk a darált száraz kolbászt. Összehajtogatjuk, 25-30 percig letakarva pihentetjük. Ezt háromszor megismételjük. 25-30 perces pihentetések után kinyújtjuk, összehajtjuk. A végén vekni alakúra formáljuk, zsírozott, lisztezett tepsibe tesszük és 25 percig ismét pihentetjük. Végül tojássárgájával megkenjük és elõmelegített sütõben, közepes melegen 60 percen át sütjük. Kolbász helyett ízesíthetjük a kenyeret darált töpörtyûvel, sonkával, pörkölttel: vagy löncshússal is.

Korpás kenyér

Hozzávalók: 1 kg teljes búzaliszt, 25 dkg fehér liszt, 1 dkg élesztõ, 2 dkg olaj, 2 dkg só, 8 dl víz.
A kétféle langyos lisztet átszitáljuk, nagyobb méretû tálban jól összekeverjük, a közepébe mélyedést alakítunk ki, és beleöntjük a vízzel elõzõleg jól összekevert friss élesztõt. Folyékony tésztát kavarunk a vizes élesztõbõl és a lisztbõl, majd kevés lisztet hintünk rá azért, hogy a kelés közben ne képzõdjék kéreg. Ezután konyharuhával letakarjuk, és langyos helyen 2 órán át kelesztjük. Ha jól megkelt a kovász, azonnal folytatjuk a tésztakészítést. A kimért langyos vízben feloldjuk a sót, és állandó keverés közben ráöntjük a lisztre, ezután kezdjük el a dagasztást, és addig folytatjuk, míg a tészta szép sima nem lesz. Cipót formálunk belõle, 45 percig kelesztjük, majd a tepsi méretétõl függõen egy vagy két darabban megsütjük. A tepsit olajjal vagy vajjal kikenjük és belisztezzük. Ezután a tésztát 15-20 percig ismét pihentetjük. Elõmelegített sütõben, közepes tûzön kb. 1-1,5 óráig sütjük. Szép fényes lesz a kenyér, ha a felületét, amíg meleg, sós vízzel megkenjük.

Köményes búzakenyér

Hozzávalók: 1 kg finomliszt, 10 dkg Graham-liszt, 10 dkg búzacsíra, 5 dkg élesztõ, 3 evõkanál méz, 4 dl 3:1 arányú tejes víz, 1,5 dkg só, kevés vaj, kb. 1 mokkáskanál õrölt köménymag.
Az élesztõt mézes, langyos vizes tejben megkelesztjük. A liszteket nagyobb méretû tálba szitáljuk, összekeverjük a búzacsírával, a sóval és az õrölt köménymaggal. A megkelt élesztõt ráöntjük a lisztre, és a megmaradt tejes vízzel közepes keménységû tésztát dagasztunk. Letakarjuk, 30-40 percig kelesztjük, s ha kész, lisztezett gyúródeszkára borítjuk. Kétujjnyi vastagra nyújtjuk, összetekerjük, hengert képezünk belõle. Ezután kizsírozott, lisztezett formákba helyezzük, 40-50 percig kelni hagyjuk, majd olvasztott vajjal bekenjük, elõmelegített, közepesen meleg sütõbe tesszük. A sütési idõ kb. 50-60 perc. Ezt a tésztaalapot tovább ízesíthetjük. A megkelt, kinyújtott tésztára ízlés szerint szórhatunk különbözõ összetételû zöldségkeverékeket, sonkakockákat, amit reszelt sajttal kevertünk össze. Ha köményt nem tettünk a tésztába, akkor megszórhatjuk darált mogyoróval, amit elõzõleg szezámmagõrleménnyel összekevertünk. A különbözõ ízesítõkkel jellegzetes aromájú kenyeret kapunk.

Magokkal ízesített kenyér I.

Hozzávalók: 50 dkg korpás liszt, 50 dkg rozsliszt, 10 dkg lenmag, 10 dkg szezámmag, 10 dkg mogyoró (elhagyható), 5 dkg mandula, 4 dkg élesztõ, só, 1 kávéskanál méz.
Az élesztõt mézes, langyos vízzel, kevés liszttel kelesztjük. Közben a liszteket átszitáljuk, összekeverjük a lenmaggal, a szezámmaggal, a ledarált mogyoróval, a mandulával és vizet adunk hozzá. Ezután hozzáadjuk a megkelt élesztõt, és addig dagasztjuk, amíg a tészta felülete sima nem lesz. 45 percig kelesztjük, majd kivajazott tepsibe tesszük. Letakarva ismét 30 percig kelesztjük. Elõmelegített sütõben közepes tûzön 50-60 percig sütjük.

Magokkal ízesített kenyér II.

Hozzávalók: 70 dkg finomliszt, 10 dkg szójaliszt, 5 dkg borsóliszt, 4 dkg élesztõ, 2 dkg cukor, 1 dkg só, 5 dkg napraforgómag, 5 dkg tökmag, 2 evõkanál étolaj.
Az élesztõt langyos, cukros, lisztes vízben megkelesztjük. A liszteket átszitáljuk, a napraforgó-, a tökmagot és a sót hozzákeverjük. A megkelt élesztõt a liszthez öntjük, és annyi vizet adunk hozzá, hogy közepes keménységû legyen a tésztánk. Ezután letakarva 40-50 percig kelesztjük. Ez idõ letelte után lisztezett gyúródeszkára borítjuk a tésztát, lázán átgyúrjuk, zsírozott, lisztezett tepsibe helyezzük, 40 percig ismét kelesztjük, étolajjal bekenjük. Elõmelegített sütõben kb. 50 percig sütjük, s ha kész, ismét bekenjük étolajjal.

Magokkal ízesített kukoricakenyér

Hozzávalók: 80 dkg finomliszt, 20 dk kukoricaliszt 4 dkg élesztõ, 2 evõkanál méz, 4 dl tej és víz 3:1 arányú keveréke, 1 dkg só, 2 kávéskanál zellermag, 1 kávéskanál zsálya, 1 mokkáskanál majoránna, kevés vaj.
Az élesztõt, langyos, mézes, tejes vízben megkelesztjük. A liszteket átszitáljuk, a zellermagot, a zsályát, majoránnát és a sót hozzákeverjük. A megkelt élesztõt a liszthez öntjük, és a maradék tejes vízzel kemény tésztát dagasztunk. Ha kész, cipót formázunk belõle, és kivajazott, lisztezett tepsibe rakjuk, letakarva, meleg helyen 60 percig kelesztjük. Ez idõ letelte után olvasztott vajjal bekenjük, éles késsel három helyen bevágjuk. Elõmelegített sütõbe helyezzük, közepes tûzön 40-50 percig sütjük. Közben 2-szer vagy 3-szor vízzel bepermetezzük.

Magyar komlós kenyér

Hozzávalók: 2;5 kg teljes liszt, 2 marék morzsoltka, 1 csipet komlóvirág, 1 kávéskanál köménymag, 1,5 1 langyos víz.
A morzsoltka készítése. A sütésre már kész tésztából kis zsemle nagyságú darabot leveszünk, azt liszttel addig gyúrjuk, amíg tapadó morzsákká hullik szét: Tepsiben, levegõn szárítjuk. Zacskóban felfüggesztjük. Kenyérsütés elõtt 16 órával bõ vízben áztatjuk, és a kenyér kovászát ezzel készítjük el. Már az elõzõ este kovászolunk. A kenyér készítése. 0,5 1 langyos vízbe este beáztatunk 2 marék morzsoltkát, 1 csipet komlóvirágot, és 3-4 órát egyenletes melegben állni hagyjuk; A teljes lisztet megszitáljuk, meleg helyen tartjuk, majd 3-4 .óra leteltével beágyazzuk a morzsókás masszát, lefödjük liszttel, és tiszta konyharuhával jól betakarjuk. Reggel hozzáadjuk az 1 liter langyos vizet, köménymagot és még annyi lisztet, amennyit felvesz. Legalább 1 óra hosszat dagasztjuk, géppel 30 perc is elegendõ. Sót nem teszünk bele. A tésztát olajjal kikent tepsibe tesszük. A kenyeret 160 °C-on, közepesen meleg tûzön 2-3 órán keresztül sütjük.

Narancsos rozsos kenyér

Hozzávalók: 80 dkg finomliszt, 15 dkg rozsliszt, 4 dkg élesztõ, 2 dk cukor, 2-3 dl tej és víz 3:1 keveréke, 1 dkg só, 1 kávéskanál köménymag, 1 evõkanál reszelt narancshéj, kevés vaj.
Az élesztõt langyos, cukros tejes vízben kelesztjük. Közben a liszteket mély tálba szitáljuk, hozzáadjuk a köménymagot, a reszelt narancshéjat és a sót, majd összekeverjük. A megkelt élesztõt ráöntjük a lisztre a tejes vízzel közepes keménységû tésztát dagasztunk. Meleg helyen letakarva 45-50 percig kelesztjük. A megkelt tésztát lisztezett gyúródeszkára borítjuk, lazán átgyúrjuk, formázzuk, majd kizsírozott, lisztezett tepsibe helyezzük. 40 percig letakarva pihentetjük, majd olvasztott vajjal megkenjük; Elõmelegített, közepesen meleg sütõben 40-50 perc alatt szép pirosra sütjük.

Örmény vékony kenyér

Hozzávalók: 70 dkg búzaliszt, 20 dkg Graham-liszt, 5 dkg cukor, 5 dkg búzacsíra, 10 dkg vaj, 2 csomag szárított élesztõ vagy 4 dkg friss élesztõ, 10 dkg szezámmag, 1 tojás, 1 dkg só, 2-3 dl víz.
Langyos, lisztes cukros vízben a szárított élesztõt feloldjuk, kelni hagyjuk és a lisztet, a cukrot, a sót, a búzacsírát, a vajat jól összekeverjük, majd hozzáadjuk a megkelt élesztõt. Annyi vizet öntünk hozzá, hogy jó, kemény nyújtható tésztát kapjunk. Az egészet lisztezett gyúródeszkára borítjuk és jól kidolgozzuk. Addig gyúrjuk, amíg a tészta sima és fényes nem lesz. Ha ragad a tészta, szórjuk meg liszttel. Ezután a tésztát zsírozott tálba helyezzük és a tetejét is megzsírozzuk. Letakarjuk és 1-1,5 órán át kelesztjük. Miután a tészta megkelt, lisztezett gyúródeszkára borítjuk. Átgyúrjuk és 10-12 darabra vágjuk. Kis cipókat formázunk belõle 45 percig letakarva kelesztjük. Ezután a lisztezett gyúródeszkán megkelt kis cipókat 25-30 cm átmérõjû, néhány mm vékonyságú lapokká nyújtjuk, zsírozott sütõlapra helyezzük, tojáslével megkenjük és beszórjuk szezámmaggal. Elõmelegített, közepes meleg sütõben 8-10 perc alatt aranybarnára sütjük. Akkor jó a kenyér, ha felpuffadt. Nagyon kellemes ízû. különleges kenyérféle.

Paprikás fehér kenyér

Hozzávalók: 1 kg finomliszt, 4 dkg élesztõ, 4 dkg cukor, 4 dl meleg tej, 5 dkg étolaj, 2 dkg só, 1 dkg csemege pirospaprika.
Az élesztõt kevés langyos cukros tejben megkelesztjük. Nagyobb méretû tálba öntjük az étolajat, a sót, a maradék cukrot, a megkelt élesztõt és a paprikát, majd jól összekeverjük. Az átszitált lisztet és a meleg (30 C°-os) tejet fokozatosan adagoljuk, és favillával elkezdjük a tészta kidolgozását. Amikor már nehezen kezelhetõ a tészta, kézzel folytatjuk a dagasztást. A tészta állománya közepesen kemény legyen, olyan, hogy közben húzogatni lehessen a tál egyik oldalától a másikig. Alaposan dolgozzuk ki, hogy felülete fényes, sima és hólyagos legyen. Ha ilyen, befejezzük a dagasztást, a tésztát letakarjuk, 60-70 percig kelesztjük. Ez idõ letelte után a tésztát a tálból lisztezett gyúródeszkára borítjuk, lazán átgyúrjuk, ízlés szerint formázzuk. Ezután kizsírozott, lisztezett tepsibe helyezzük. 35-40 percig meleg helyen tartjuk. Sütés elõtt étolajjal megkenjük. Elõmelegített, közepes erősségű sütőben 45-50 percig szép barnára sütjük. A kenyeret köménymaggal, napraforgómaggal ízesíthetjük.

Petrezselyemzöldes és snidlinges kenyér

Hozzávalók: 1 kg finomliszt, 5 dkg élesztõ, 10 dkg vaj, 10 dk áttört, fõtt burgonya, 2 dkg só; az élesztõ kelesztéséhez 2 szem kockacukor, 1 tojássárgája, 5-5 dkg vágott petrezselyemzöldje és snidling.
A lisztet mély tálba szitáljuk, hozzáadjuk az áttört, fõtt burgonyát, a sót. Az élesztõt langyos, cukros, kevés lisztes vízzel elkeverjük és hagyjuk megkelni. A kész kovászt a liszthez öntjük, és langyos vízzel lágy tésztát dagasztunk, közben az olvasztott vajat is hozzáadjuk. 45 percig letakarva a tésztát meleg helyen kelni hagyjuk. Miután megkelt, lisztezett gyúródeszkára borítjuk, lazán átgyúrjuk, és hozzáadjuk a ´zöldeket´. Ízlés szerint .formázzuk, 30 percig pihentetjük, tojássárgájával megkenjük, elõmelegített sütõben, 50-60 percig sütjük.

Rozskenyér

Hozzávalók: 1 kg rozsliszt, 40 dkg finomliszt, 4 dkg élesztõ, 1 dkg só és meleg víz, 1 evõkanál méz.
1 dl vízzel a mézet és az élesztõt összekeverjük. A liszteket átszitáljuk és rászórjuk a sót. Ha megkelt az élesztõ, hozzáöntjük a liszthez és összekeverjük vele, majd meleg vizet adunk hozzá, hogy közepes keménységû tésztát gyúrhassunk. A tésztát konyharuhával betakarjuk, és 1 órán át meleg helyen hagyjuk kelni. Ezután a, tésztát lisztezett gyúródeszkára borítjuk, átdagasztjuk. Kiolajozott lisztezett tepsibe rakjuk, és 1 órán át pihentetjük. Elõmelegített sütõben 50-60 percig sütjük.

Rozskenyér búzacsírával

Hozzávalók: 80 dkg finomliszt 20 dk rozsliszt, 20 dkg búzacsira 4 dkg élesztõ, 10 dkg napraforgómag, 1,5 dkg só, 8,dkg vaj vagy margarin, 2-3 evõkanál étolaj, 1 tojás, 4-5 dl meleg méz, 1 evõkanál méz, 1,5 dkg só.
2 dl langyos vízzel 2 kanál lisztet, a mézet és az élesztõt összekeverjük, majd 20-25 percen át kelesztjük. A liszteket mély tálba szitáljuk, hozzáadjuk a búzacsírát, a sót, a tojást, az olvasztott vajat és az étolajat. Az egészet annyi langyos vízzel s a megkelt élesztõvel dagasztani kezdjük, hogy közepes keménységû, inkább lágy tésztát kapjunk. Meleg helyre tesszük és letakarva 60 percen át kelesztjük. Ha a tészta megkelt, lisztezett gyúródeszkára borítjuk, lazán belegyúrjuk a napraforgómagot. Ízlés szerint formázzuk és kizsírozott lisztezett tepsibe rakjuk. 40 percig ismét kelesztjük. Sütés elõtt olvasztott vajjal megkenjük, késsel három-négy helyen megvágjuk. Elõmelegített; közepesen meleg sütõben kb. 50-60 percig sütjük.

Rozskenyér parasztosan

Hozzávalók: 80 dkg finomliszt, 30 dkg barna rozsliszt, 4 dkg élesztõ, 1,5 dkg só, 6 dkg vaj vagy margarin, 1 tojás, kevés tej, 5 dl meleg víz, 2-3 kanál étolaj.
2 dl langyos vízben, 10 dkg. rozsliszttel az élesztõt elkeverjük. Ezután letakarva, védett, langyos helyen 6-8 órán át kelni hagyjuk. Ha jól megkelt az élesztõ, akkor mély tálba öntjük. Hozzáadjuk az átszitált liszteket, a sót és az olvasztott vajat vagy margarint. Jól összekeverjük, fokozatosan hozzáadjuk a langyos vizet, és keverõvilla segítségével nagyjából összedolgozzuk. A tészta további dagasztását kézzel folytatjuk mindaddig, amíg az sima felületû nem lesz. Ezután 2 órán át kelni hagyjuk meleg helyen, letakarva. Ez idõ letelte után a megkelt tésztát lisztezett gyúródeszkára borítjuk. Kettéosztjuk, lazán átgyúrjuk, cipót formázunk belõle és zsírozott, lisztezett sütõlapra helyezzük. A cipók felületét kevés liszttel megszórjuk, 30-40 percig ismét kelesztjük, majd a megkelt cipók felületét tejes tojással megkenjük. Elõmelegített sütõben, közepes tûzön 45-50 percig sütjük. A kenyér felülete szép sárgásbarna lesz.

Rozsláng

Hozzávalók: 60 dkg Graham-liszt, 30 dkg rozsliszt, 10 dkg szójaliszt, 4 dkg élesztõ; kevés só, 0,5 dl étolaj, ízlés szerint köménymag, kávéskanál méz, 1 l langyos víz.
Az élesztõt kevés mézes, langyos vízben feloldjuk, 1 evõkanál lisztet keverünk hozzá, majd langyos helyen megkelesztjük. A langyos lisztet átszitáljuk, sóval, köménymaggal elkeverjük. A megkelt élesztõt hozzáöntjük és a vízzel tésztává dagasztjuk, közben az étolajat fokozatosan ráöntjük és a tésztába dolgozzuk. Ez után letakarjuk- és 40-50 percig kelesztjük. Ez idõ letelte után megformázzuk, olajjal kikent tepsibe rakjuk, 15 20 percig meleg helyen kelesztjük, majd elõmelegített, közepes erősségű tűzön 50-60 percig sütjük.

Sajtos barna kenyér

Hozzávalók: 1 kg finomliszt, 10 dkg Graham-liszt, 10 dkg búzacsíra, 5 dkg élesztõ, 3 evõkanál méz, 4 dl 3:1 arányú tej:víz, 1,5 dkg só; kevés vaj, 10 dkg reszelt sajt, l kávéskanál õrölt kömény.
Az élesztõt mézes, langyos vizes tejben megkelesztjük. A liszteket nagyobb méretû tálba szitáljuk; összekeverjük a búzacsírával, a sóval, a sajttal és az õrölt köménymaggal. A megkelt élesztõt ráöntjük a lisztre, és a megmaradt tejes vízzel közepes keménységû tésztát dagasztunk. A dagasztást akkor fejezzük be, amikor a tészta felülete már sima és hólyagos. Letakarjuk, 30-40 percig kelesztjük, azután a lisztezett gyúródeszkára borítjuk. Kétujjnyi vastagra nyújtjuk, összetekerjük, hengert képezünk belõle. Ezután kizsírozott, lisztezett formákba helyezzük, 45-50 percig kelesztjük, majd olvasztott vajjal bekenjük, és elõmelegített, közepesen meleg sütõbe tesszük. A sütési idõ kb. 40-50 perc. Ha köményt nem tettünk a tésztába, akkor megszórhatjuk darált mogyoróval, amit elõzõleg szezámmagõrleménnyel összekevertünk. A különbözõ ízesítõkkel jellegzetes aromájú kenyereket kapunk.

Sajtos fehér kenyér

Hozzávalók: 1 kg finomliszt, 5 dkg cukor, 1 mokkáskanál õrölt gyömbér, 3 dl tej, 1 dl meleg víz, 1 dkg só, kevés vaj, 15 dkg reszelt sajt, 4 dkg élesztõ.
Az élesztõt és az õrölt gyömbért langyos, cukros tejes vízben összekeverjük, 15-20 percig kelni hagyjuk. Közben a lisztet mely tálba szitáljuk, hozzáadjuk a cukrot, a sót, a megkelt gyömbéres élesztõt és a reszelt sajtot. Annyi tejet és vizet adunk hozzá, hogy a tészta nagyon kemény és feszes legyen. Ha ragadós, akkor lisztezzük meg. A tepsi méretétõl függõen 2 vagy 3 részre osztjuk. A tepsiket alaposan kizsírozzuk, lisztezzük és a tésztát belehelyezzük. 1-1,5 órán át letakarva kelni hagyjuk. Ha duplájára nõtt, a kelesztést befejezzük. Sütés elõtt olvasztott, langyos vajjal megkenjük, és elõmelegített sütõben közepes tûzön 45-50 percig sütjük. Sütés közben a kenyeret 2-szer vízzel bepermetezzük. Ezt a tésztát nagyon jól lehet fagyasztani. Ha fagyasztani akarjuk, kelesztés elõtt hosszúkásra vagy cipóra formázzuk és alufóliába csomagolva helyezzük a fagyasztóba. Sütés elõtt 4-5 órával elõbb kivesszük a fagyasztóból, és meleg helyen megkelesztjük. Ezután ugyanúgy járunk el, mint a friss tésztánál.

Svéd száraz kenyér - Knache-Brot

Hozzávalók: 1 kg Graham-liszt, 20 dkg finomliszt, 1 dkg só, 1 dkg köménymag, 1,5 dl étolaj, 0,5 1 víz.
A Graham-lisztet a vízzel jól átdolgozzuk, majd belekeverjük a finomlisztet, a sót és a köménymagot. Ezután 2-3 órán át pihentetjük. Ez idõ letelte után átdagasztjuk, hozzáadjuk az olajat, amit elõzõleg 40 °C-ra felmelegítettünk. Az olaj teljes bedolgozása után a tésztát 2-3 mm vastagra nyújtjuk és csörögemetszõve1 4x8 cm nagyságú lapokat vágunk, majd felületét megszurkáljuk. Az így elkészített lapocskákat sütõlapra helyezzük és forró sütõben megsütjük. Rendkívül tartós, egymagában fogyasztva is. ízletes.

Szójás kenyér

Hozzávalók: 80 dkg búzaliszt, 20 dkg szójaliszt, 4 dkg élesztõ, 3 dkg cukor, 1 dkg só, 2 evõkanál olaj, 5-6 dl víz.
Az élesztõt 1 dl tejjel, kevés cukorral, 2 evõkanál liszttel elkeverjük, meleg helyen 15 percig kelesztjük. Ezt követõen az átszitált langyos liszthez adjuk a sót és a maradék cukrot, majd ráöntjük a megkelt élesztõt' és a vizet. Ezután elkezdjük a dagasztást. Amikor a tészta kezd hólyagosodni, hozzáadjuk az olajat és a tésztába bedolgozzuk. Ha kész, akkor a tésztát egy kilisztezett tálba tesszük és letakarjuk. 1 órán át langyos helyen kelesztjük, majd nagyon óvatosan átgyúrjuk, ízlés szerint cipót formázunk belõle. Zsírozott tepsibe helyezzük, 30 percig pihentetjük, majd elõmelegített sütõben 45-50 percig sütjük.

Túrós kenyér

Hozzávalók: 1,5 kg finomliszt, 50 dkg tehéntúró, 7-8 dl tej, 6 dkg élesztõ, 2 dkg só, 10 dkg vaj, 1 tojássárgája, 3 szem kockacukor.
Az élesztõt cukros langyos tejben feloldjuk, és meleg helyen hagyjuk megkelni. A lisztet mély tálba szitáljuk, a friss tehéntúróval jól elmorzsoljuk és a sót hozzáadjuk. A megkelt élesztõt ráöntjük a lisztre és annyi langyos tejet öntünk rá, hogy lágy tésztát kapjunk. Jól kidolgozzuk, közben fokozatosan a tésztára öntjük az olvasztott langyos vajat és simára dagasztjuk. Miután a dagasztást befejeztük a tésztát letakarjuk, langyos helyen 30 percig kelesztjük, majd óvatosan átgyúrjuk. Ízlés szerint formázzuk. Kivajazott, lisztezett tepsibe tesszük; a tetejét megkenjük tojássárgájával, 10-15 percig pihentetjük. Elõmelegített sütõben, közepes tûzön 50-60 percig sütjük.

Ünnepi kenyér (barhesz)

Hozzávalók: 1,5 kg búzaliszt, 15 dkg fõtt burgonya, 2 dkg élesztõ, 3 szem kockacukor, 0,5 dl napraforgóolaj, langyos víz szükség szerint, 1 evõkanál só, mák vagy mandula.
A lisztet átszitáljuk, és mély tálba öntjük. Hozzáadjuk a kihûlt áttört fõtt burgonyát. Jól összekeverjük a liszttel. A liszt közepén mélyedést képezünk, és a langyos édes, sós vízben feloldott élesztõt beleöntjük. Lágy tésztát dagasztunk belõle, közben az olajat is hozzáadjuk. A tésztát jól kidolgozva addig dagasztjuk, amíg a kézrõl és az edény faláról le nem vált. Ezután 2 órán át meleg helyen letakarva kelesztjük. A megkelt tésztát három részre osztjuk, megsodorjuk és fonatot készítünk belõle. A megfonás után a tésztát lisztezett tepsibe tesszük, 30 percig kelesztjük, a tetejét tojássárgájával bekenjük és mákkal behintjük. Elõmelegített sütõben 50-60 percig sütjük. Ízesíthetjük mandulával is úgy, hogy a mandulát hosszú csíkokra aprítjuk és beleszúrjuk a nyers tésztába.

Vegetáriánus kenyér I. (egyszerû csapáti)

Hozzávalók: 50 dkg finomliszt, 5 dkg vaj, kevés só, meleg víz.
A langyos, megszitált liszthez adjuk a sót, meleg vízzel lágy tésztát gyúrunk és nagyon jól kidolgozzuk. Letakarva 60 percig kelesztjük, majd a tésztából akkora darabokat veszünk ki, hogy 3 cm átmérõjû golyókat tudjunk gyúrni belõle A golyókat a lisztezett gyúródeszkán lelapítjuk, kb. 15 cm átmérõjû, nagyon vékony kerek lappá kinyújtjuk. A tetejét belisztezzük. Egyszerre több lapot készítsünk elõ. Palacsintasütõben süssük meg a lapok mindkét oldalát. Akkor jó, ha a tészta kezd elszínezõdni és felhólyagosodni. Ezután helyezzük a tésztát rácsos lapátra, tartsuk nyílt lángba és süssük tovább. Vigyázzunk, hogy el ne égessük. Ha megsült, kenjük be vajjal a tetejét, és egymásra halmozva lefedve tartsuk.

Vegetáriánus kenyér II. (fûszeres csapáti)

Hozzávalók: 50 dkg barnaliszt, 5 dkg vaj, 1-1 kiskanál õrölt mustármag, õrölt római kömény, õrölt paprika, 1/2 kiskanál õrölt koriander, só, meleg víz.
Elkészítési módja teljesen megegyezik az egyszerû csapátiéval, a különbség csak annyi, hogy a fûszereket is a liszthez keverjük. A fûszerek mennyiségét természetesen ízlés szerint lehet változtatni. A csapáti a vegetáriánusok asztaláról nem hiányozhat. Az ételek mellé úgy fogyasztható, mint a kenyér.

Zabkenyér

Hozzávalók: 50 dkg finomliszt, 10 dkg korpa, 5 dkg zabpehely, 5-6 dl tej, 5 dkg élesztõ, 8 dkg vaj.
Az élesztõt mély tálban az átszitált lisztben szétmorzsoljuk. Hozzáadjuk a korpát, a zabpelyhet és a langyos tejet. Az egészet közepes keménységû tésztává dagasztjuk, közben a vajat is beledolgozzuk. 30 percig kelesztjük, utána cipókat formálunk belõle. Zsírozott, lisztezett tepsibe helyezzük, és 15-20 percig kelesztjük. Elõmelegített sütõben 30 percig sütjük.

Zabpelyhes francia kenyér

Hozzávalók: 60 dkg finomliszt, 5 dkg zabpehely, 4 dkg élesztõ, 1 dkg só, 1 dl olaj.
Az élesztõt langyos vízbe morzsoljuk, hozzáadjuk a zabpelyhet, a lisztet, az olajat és annyi vizet, hogy puha tésztát kapjunk. Meleg helyen 50-60 percig kelesztjük. A megkelt tésztát 5-6 részre osztjuk, hosszúkás rudakat formálunk belõle. Zsírozott, lisztezett sütõlapra helyezzük, 20-30 percig kelesztjük, majd éles késsel a tetejüket ferdén bevágjuk. Forró sütõben 15-25 percig sütjük.

Zalai kenyér

Hozzávalók: 2 kg finomliszt, 30 dkg áttört, fõtt burgonya, 4 dkg élesztõ, 1-1,5 1 víz, 2 dkg só.
A langyos lisztet nagy tálba átszitáljuk, közepére mélyedést készítünk és a langyos vízben eloszlatott élesztõt beleöntjük. Kevés lisztet ráhintünk és kovászt keverünk belõle. Letakarjuk, meleg helyre tesszük, kelni hagyjuk. Ezután elkészítjük a langyos sós vizet. A liszthez hozzátesszük a kihûlt, jól áttört fõtt burgonyát, és annyi sós vizet öntünk hozzá, hogy közepesen kemény tésztát kapjunk. Alaposan, erõsen dagasztjuk addig, amíg kezünktõl és az edénytõl el nem válik. Ezután a tésztát meghintjük liszttel, tiszta konyharuhával letakarjuk, és ha a helyiség nem elég meleg, egy tiszta pokróccal is letakarjuk. 60 percen keresztül hagyjuk kelni. Ez idõ letelte után, és ha megkelt a tészta, lisztezett gyúródeszkára borítjuk. Átgyúrjuk, hogy a gáz eltávozzék, és kilisztezett két tepsibe tesszük. 30-40 percig hagyjuk kelni. Elõmelegített, közepes erősségű sütőben 1-1,5 órán át lassan sütjük. Mielõtt a sütõbe tesszük, vízzel széles ecsettel bekenjük, és nagy pengéjû késsel 2-3 cm mélyen bevágjuk. Mielõtt a kenyér megsült, kivesszük; vízzel bepermetezzük, és 5-10 percre visszahelyezzük a sütõbe.

Zsúrkenyér

Hozzávalók: 1 kg finomliszt, 4 dkg élesztõ, 2 dkg só, 3 dkg cukor, 5 dkg vaj , 5-6 dl tej .
Az élesztõt kevés, cukros tejben megkelesztjük. A lisztet felmelegítjük, átszitáljuk, hozzáadjuk a sót, a maradék cukrot és az olvasztott vajat. A megkelt élesztõvel és a tejjel összedolgozzuk. Ha a tészta felülete sima, befejezzük a dagasztást. A tésztát meleg helyre tesszük letakarva, 50 percig kelni hagyjuk. A megkelt tésztát lisztezett gyúródeszkára borítjuk. Lazán átgyúrjuk, 3 vagy 4 részre osztjuk, kissé kinyújtjuk és henger alakúra formázzuk (10. ábra). Ezután kizsírozott lisztezett tepsibe helyezzük, 25-35 percig kelni hagyjuk. Langyos vízzel bepermetezzük, majd elõmelegített sütõben 40-45 percig sütjük.

Zöldséges kenyér

Hozzávalók: 1 kg finomliszt, 5 dkg élesztõ, 5 dkg cukor, 1 dl tej, 10 dkg olvasztott vaj, 1 tojás, 1-1 kávéskanál szerecsendió, só, ízlés szerint zöldségpürék, 1 dl meleg víz.
Az élesztõt kevés cukros, meleg vízben 15 percig kelesztjük. Nagyobb méretû tálba öntjük a cukrot, a tejet, az olvasztott vajat, a szerecsendiót, a sót, a tojást és a zöldségpürét, a liszt felével elõször összekeverjük. Majd a többi lisztet hozzáadjuk a megkelt élesztõvel. A tészta állománya közepes keménységû legyen. Addig dagasztjuk, amíg a felülete fényes és sima nem lesz. Ezután bekenjük olvasztott vajjal, és letakarva meleg helyre tesszük. Kb. 1-1,5 órán át kelni hagyjuk. Ha kész, lisztezett gyúródeszkára borítjuk, lazán átgyúrjuk, ízlés szerint alakítjuk. Zsírozott, lisztezett formába helyezzük, vajjal megkenjük, 30-40 percig pihentetjük. Elõmelegített sütõben lassan, 60-80 percen keresztül sütjük.
A kenyér ízesítéséhez felhasználható zöldségpürék elõkészítése
Céklapüré. 70 dkg céklát alaposan megmosunk; megtisztítunk, négy részre daraboljuk és kuktában puhára fõzzük. A levét leszûrjük, a puha cékladarabokat meghámozzuk, majd pépesítjük. Így keverjük a liszthez.
Sárgarépapüré. A sárgarépát hasonlóan készítjük el, mint a céklát. A mennyiség szintén 70 dkg.
Burgonyapüré. 45 dkg hámozott, fõtt burgonyát, 1 dl tejjel pépesítjük. Igy adjuk a liszthez.
Parajpüré. 1 kg parajt kevés vízben megpároljuk, az ízlés szerinti mennyiségû fokhagymát felaprítjuk, az egészet pépesítjük és hozzákeverjük a liszthez.
Paradicsompüré. 30 dkg konzerv paradicsompürét, 10 dkg ketchupot, 1 evõkanál Vegetát jól összekeverjük és hozzáadjuk a liszthez.

Kenyérreceptek a háztartási sütõgéphez

Az elektromos sütõgépekhez az eddig közölt receptek az adagok megfelelõ módosításával felhasználhatók a gép megadott utalásainak figyelembevételével. Érdemes a saját megfigyeléseinket is figyelembe venni. A következõ receptek változtatás nélkül használhatók.

Diétás kenyér
Hozzávalók: 20 dkg kukoricaliszt, 20 dkg rizsliszt, 2 tojássárgája, 8 dkg porcukor, 4 dkg margarin, 1,5 dkg élesztõ, 2,5 dl tej, 1 teáskanál só.

Fehérjeszegény kenyér
Hozzávalók: 30 dkg burgonyakeményítõ, 12 gramm burgonyapehely, 1 tojássárgája, 1 teáskanál cukor, 1 teáskanál só, 2,5 dkg élesztõ, 3 dkg olaj, 1 mokkáskanál köménymag, 2 dl víz.

Ízes barna kenyér
Hozzávalók: 25 dkg Graham-liszt, 10 dkg rozsliszt, 10 dkg finomliszt, 3 dl víz, 1,5 dl tej, 2 dkg élesztõ, 1 mokkáskanál cukor, 1 csapott teáskanál só .

Korpás házi kenyér
Hozzávalók: 50 dkg Graham-liszt, 15 dkg simaliszt, 1 dkg élesztõ, 1 púpozott teáskanál só, 3 dl víz, 1 evõkanál olaj .

Köményes Graham-kenyér
Hozzávalók: 30 dkg Graham-liszt, 8 dkg finomliszt, 1 teáskanál só, 1,5 dkg élesztõ, 1 csapott teáskanál köménymag, 1 evõkanál olaj, 4 dl víz.

Kukoricás kenyér
Hozzávalók: 30 dkg finomliszt, 10 dkg kukoricaliszt, 1 dl tej, 3 dl víz, 1,5 dkg élesztõ, 1 csapott teáskanál só.

Rozsos, burgonyás kenyér
Hozzávalók: 30 dkg finomliszt, 15 dkg rozsliszt, 15 dkg héjában fött és áttört burgonya, 2 dkg élesztõ, 4 dl víz, 1 csapott teáskanál, só, 1 csapott teáskanál köménymag.

Szójás barna kenyér
Hozzávalók: 25 dkg barnaliszt, 12 dkg szójaliszt, 13 dkg kukoricaliszt, 2 dkg élesztõ, 3 dl víz, 1 teáskanál só.

Szójás kenyér
Hozzávalók: 40 dkg finomliszt, 10 dkg szójaliszt, 2 teáskanál porcukor, 1 teáskanál só, 1 evõkanál olaj, 4 dl víz, 1,5 dkg élesztõ.

Szójás rozskenyér
Hozzávalók: 30 dkg Graham-liszt, 15 dkg barna rozsliszt, 5 dkg szójaliszt, 2 dkg élesztõ, 1 evõkanál étolaj, 1 csapott teáskanál köménymag, 1 teáskanál só, 5 dl víz.


Ha tetszik a recept, küldd el emilben, lájkold, +1-ezd! Ha van csepp időd, véleményt is írhatsz, nem kell regisztrálni! Ott van minden kéznél, a cím alatt.

-



Forrás: Régi internetes gyűjtés

MENÜ bezárása

Első megjelenés: 2000.07.21. Utoljára frissítve: 2011.07.11.
Utolsó megtekintés: több, mint 4 órája (2024-05-03 08:32:40 - 1.84)
Hozzászólások:

Sancho (2011-06-11 15:35:00):
Kipróbáltam, gáztűzhely sütőjében is bejön, legalább tudom milyen kenyeret eszünk!

Megjegyzés a recepthez